Orkinos ve ton balığı aynı mı ?

Orkinos Balığı Nedir? Nerelerde Yaşar Ve Kısaca Özellikleri Nelerdir?

Orkinos bakışı ya da bilinen diğer adı ile Ton balığı, uskumrugiller familyasından geliyor. Orkinos balığının boyu 6 metreyi, ağırlığı ise, 1 tonu bulabiliyor. Orkinos balığı, farklı türleri olan ışınsal ve (parlak) yüzgeçli olan bir balık türüdür.

 Orkinos balığı, etçil bir balık türü olduğu için evriminde önemli yer tutar.

Orkinos Balığı Nedir?

 Orkinos balığının diğer adı ise ton balığıdır. Orkinoslar, vücut yapılarına göre çok hızlı (saatte 70 ile 75 km) yüzebilen canlılardır. Bu balıklar, diğer küçük balıklarla beslenirler. Güney Mavi yüzgeçli orkinos, Kocagöz orkinos ve sarıkanat orkinos genel olarak 2,5 metre uzunluğa ve 200 ile 400 kilogram arasında bir ağırlığa ulaşabilir. Boyut olarak bu balık diğer orkinoslardan biraz daha küçük boyda olsalar da dünya üzerinde en büyük kemikli balıklar arasında yer alır.

 Orkinos Türleri Nerelerde Yaşar?

 Orkinos türlerinin 40 ile 50 yıl kadar yaşayabildiği biliniyor. Bazı türler subtropik, tropik suları tercih etse de genellikle çok sıcak sularda değil de daha çok ılıman sularda yaşarlar. Göçmen bir balık türü olduğu için zaman zaman farklı coğrafyalarda gezseler de genellikle derin sularda yaşarlar.

 Orkinosların Kısaca Özellikleri 

 Orkinosların bilinen en uzun mesafeli göçleri ise, Amerika Birleşik Devletleri – Japonya arasında yapılarak ve kayıtlara geçmiştir. Orkinoslar, sürüler halinde yaşar ve küçük balıklarla beslenirler. Etlerinin kalitesi nedeni ile konservecilik hizmetinde sıkça kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

WeCreativez WhatsApp Support
e-balik.com'a hoş geldiniz...

Menü